#Burçlar

Boğa Burcu Özellikleri

Boğa Burcu: Toprak Elementi ve Sabit Niteliği (21 Nisan – 20 Mayıs)

Anahtar Sözcük: Kendimi sahip olduklarımda buluyorum

Olumlu Yönleri: Boğalar, kararlı ve sadık olmalarıyla tanınırlar. Güvenilirler, zevk sahibidirler, sakinler ve huzur vericidirler. Pratik ve ekonomik olmaları, verimliliklerini artırır.

Olumsuz Yönleri: Boğalar, inatçı ve mantıksızca duygusal olabilirler. Fazla sahip olma eğilimleri olabilir. Zevklere fazla düşkün olabilirler, tembel ve ağır olabilirler, sadece maddi kazanç peşinde olabilirler.

Yönetici Gezegeni: Venüs

Elementi: Toprak

Niteliği: Sabit

Mitolojik Kökeni: Boğa, tarih boyunca verimlilik sembolü olarak görülmüştür. Boğa, pek çok Mısır kültünün dini simgesi halindedir. Kaldeliler, kendi mimarilerinde çeşitli boğa figürleri kullanmışlardır. Yunan mitolojisinde Boğa, Minos Boğası olarak yer alır. Büyümekte olan Ay’ın biçimiyle, Boğa boynuzları arasında da bir benzerlik görülür ve günümüzde Girit’te boğanın boynuzlarını anlatan pek çok taş bulunmaktadır. Balkanlarda da benzer biçimde kalıntılara rastlanır.

Vücutta Etkilediği Bölge: Boyun ve boğaz, tiroid bezi

Rengi: Yeşil, toprak renkleri

Metali: Bakır

Taşı: Zümrüt

En Uyumlu Olduğu Burçlar: Başak ve Oğlak

En Zorlandığı Burçlar: Aslan, Akrep ve Kova

İlişkilerindeki Eğilimler: Boğa, ilişkilerinde güvenlik ve sağlamlık arar. Uzun vadeli düşünür ve sadakata inanır. Yatıştırıcı, huzur verici bir yapısı vardır. Ancak aynı zamanda sahip olmacıdır ve güvensiz hissederse güçlü bir kıskançlık sergileyebilir. Yapıcı ve kararlı olması ona ilişkilerinde uzun vadeli, kazançlı sonuçlar getirir.

Avantajları: Ona güvenebilirsiniz. Kararlı ve güven vericidir. Sizi yüz üstü bırakmayacaktır. Zevk sahibi olması, barışa ve uyuma önem vermesi en iyi özellikleridir. Fiziksel açıdan tutkulu ve tensel açıdan güçlüdür. Verimli ve ortaklaşa çalışmalarda yaratıcıdır.

Zayıflıkları: Ancak Boğa’nın inatçılığı ve akılsızca direnişi zayıf yönüdür. Bu durum kıskançlık söz konusu olduğunda ilişkilerde kilitlenme yaratabilir. Yeteri kadar yaratıcı ve esnek düşünemeyebilir. Daha fazla esnekliğe ve hayal gücüne ihtiyacı vardır. Muhafazakarlığı yüzünden kendini geliştirmekte zorlanabilir.

Venüs’ün burcu olan Boğa, dişil ve manyetik çekiciliğe sahip bir burçtur. Huzurlu yapıları ve sakinlikleri ile aktif biçimde değil ancak, pasif şekilde başkalarını kendilerine doğru çekme gücünü sahiptirler. Aynı zamanda Boğa, tensel açıdan karmaşık olmayan, cinsellikte bedensel arzuları güçlü biçimde vurgulayan bir burçtur.

Çok fazla söze girip, olayı karmaşıklaştırmadan, açık bir tavırları vardır. Sözler yerine müzik, ya da dokunsal olan şeyler onların cinsel heyecanlarını arttırabilir. Güven veren bir arkadaş ya da düşman olduklarında son derece kararlı bir rakip de olabilirler. Boğa’lar uzun vadeli ilişkileri tercih ederler. Çoğu zaman gençlikte tensel arzuları nedeniyle, yanlış partnerlere de sürüklenme tehlikeleri vardır. Ancak zaman içinde, olgunlaştıkça, daha kararlı ve ayırımcı olmaya başlarlar.

Tıpkı boğalar gibi, hemen kızıp sinirlenmezler ancak aşırı kışkırtma altında öfkelerini yatıştırmaları son derece zor olacaktır.

Boğa Kadınının Yaklaşımı:

Venüs’leri Boğa ya da Yengeç burcunda olan Boğa kadınları, daha anaç olabilirler ve ailevi değerleri ön plana alabilirler. Boğa’nın bu görünümü, çok daha gelenekçi olabilir ve her şey uğruna keyfinin, kurulu düzenin bozulmasını istemezler.

Boğa kadınının doğaya yakın olmak gibi, doğal, verimli bir yapısı vardır. Genel olarak düzen ve alışkanlık yanlısıdırlar. Büyük sürprizlerden ya da ani gelişme ve şakalardan hoşlanmayabilirler. Eğer çok hareketli ve zihinsel yönden fazla heyecan bekleyen birisi iseniz, Boğa size göre olmayabilir, zira Boğa alışılmışın dışına çıkmaktan çok haz duymaz.

Genel olarak çok karmaşık şeylerden hoşlanmazlar ve düşündüklerini basit ama etkin bir biçimde ortaya koymayı severler. Söz verdiklerinde mutlaka bunu tutmak isterler ve aynı şeyi partnerlerinden de isterler. Onları mutlu etmek için güven geliştiren, keyif getiren hediyeler alabilirsiniz. Çocuksu olduklarını da söyleyebiliriz.

Boğa kadınları eş olarak, maddi konularda son derece yetenekli ve destekleyici olabilirler. Ayakları yere basmayan eşlerini daha becerikli olmaya yöneltebilirler ve değerleri korumaya çalışırlar. Bu bakımdan eşlerinin yanında ekonomi yapmak ve iş hayatında yer almak onlar için çok zor olmaz. Somut düşünceleri vardır.

Boğa Erkeğinin Yaklaşımı:

Boğa erkekleri de son derece fiziksel ve aşka açık kişilerdir ancak ilk planda onları hemen harekete geçirmek için daha fazla çaba sarf etmek gerekebilir. Genel olarak sessiz ama güçlü tiplerdir hatta maço eğilimler de gösterebilirler. Ancak yakın planda bu sert görünümleri yerine yumuşaklık ve huzur yansıtırlar.

Biriktirmeyi seven, maddi konularda becerikli tiplerdir. Ağır ağır ama hedefe kitli bir biçimde hareket ederler. Fiziksel görünümlerine önem verirler ve rastgele giyinmek yerine dayanıklı, pratik ama düzgün bir giyinme stilleri vardır. Diğer erkeklere göre renk uyumuna daha fazla özen gösterirler.

Yapıcı bir karaktere sahip oldukları için, özellikle huzura ve kararlı bir evlilik arayanlar için ideal bir eş gibi de görünebilirler. Ancak Boğa değişikliklere ve yeniliklere hemen uyum sağlamakta zorlanan bir burç olduğu için, eğer eşi derin ve psikolojik açıdan zorlayıcı bir dönemden geçmekteyse, eş olarak sizi anlamakta zorluk çekebilir ve çok daha yüzeysel düşünebilir.

Romantik duygular söz konusu olduğunda kendini güven içinde hissetmek isteyeceğinden, başkaları ile karşılaştırmak gibi bir durumda çok ters tepkiler verebilirler. Eğer Venüs Koç ya da İkizlerde ise daha esnek olabilirler.

Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir