#Burçlar

Koç Burcu Özellikleri

Koç Burcu: Ateş Elementi ve Öncü Niteliği (21 Mart – 20 Nisan)

Anahtar Sözcük: Kendi benliğimi keşfediyorum

Olumlu Yönleri: Koçlar, cesaretleri ve girişimcilikleri ile tanınırlar. Başkalarını motive ederler, hızlı bir şekilde anlarlar, dürüstler ve kararlıdırlar. Ayrıca, inançlarına sıkı sıkıya bağlıdırlar.

Olumsuz Yönleri: Koçlar, kaba ve fanatik olabilirler. Egoist olabilirler ve başkalarının duygularına karşı duyarsız olabilirler. Dikkatsiz ve önyargılı olabilirler.

Yönetici Gezegeni: Mars

Elementi: Ateş

Niteliği: Öncü

Mitolojik Kökeni: Koç, eski zamanlarda genellikle kurban olarak kullanılırdı. Romalılar ve Yunanlılar, düşman şehirlerin kapılarını yıkmak için koç başlı silahlar kullanırdı. Altın post hikayesine göre, Phrixus ve Helle, Athamas kralının çocuklarıdır. Babaları tarafından tanrılara kurban edilmek üzere bir dağa çıkarılırlar. Ancak, tanrılar çocukların değil, üvey annelerinin kurban edilmesini ister. Tam öldürülecekleri sırada, altın postlu kanatlı bir koç belirir ve onları güvende olacakları Colchis’e kaçırır.

Vücutta Etkilediği Bölge: Baş ve yüz

Rengi: Kırmızı ve kızıla kaçan tonlar

Metali: Demir

Taşı: Elmas

En Uyumlu Olduğu Burçlar: Aslan ve Yay

En Zorlandığı Burçlar: Yengeç, Terazi ve Oğlak

İlişkilerindeki Eğilimler: Koçlar, ilişkilerinde bağımsız hareket etmeyi tercih ederler. Onları kontrol etmek oldukça zordur. ‘Ben de varım’ diyen bir tavırları vardır. Bu durum, bazen başkaları tarafından aşırı baskın olarak algılanabilir. Koçlar, doğrudan ve formalitelere karşıdırlar. Sabırsız ve çocuksu yapılarıyla sınırları zorlarlar, kurallara uymak istemezler. Samimidirler.

Avantajları: Koçla birlikte olmak, cesaret ve dürüstlük gerektirir. Bir Koç’ta bu enerjiyi güçlü bir şekilde hissedebilirsiniz. Koç, size dolambaçlı ve gizli davranmayacak, kartlarını açıkça oynayacaktır. Yapmacıksız olması sayesinde hem güçlü dostluklar kurabilir hem de güçlü düşmanlar edinebilir.

Zayıflıkları: Ancak, Koçlar bencil eğilimler de gösterebilirler. İlk olarak kendilerini düşünürler ve sizin duygularınızı hemen fark etmeyebilirler. Fark ettiklerinde ise iş işten geçmiş olabilir. Koçlar kolayca öfkelenir ve yıkıcı olabilirler. Bazen aşırı bağımsız ve zor geçinirler. Özellikle Koç kadınları, bu yönleriyle ilişkilerde sorunlar yaşayabilirler. Tek başına kalmaya eğilimlidirler.

Çekici ve karşı cinsin dikkatini çeken birçok özelliği vardır. Ancak, çekiciliğine rağmen, bazı önceden tahmin edilemeyen sorunlar nedeniyle ilişkilerinde sürtüşmeler ve engellerle karşılaşabilirler. Koçların güçlü enerjilerini kontrol altına alması ve bu arada partnerine karşı daha duyarlı bir tutum izlemesi son derece yararlı olacaktır. İlişkilerde baskın tutumları nedeniyle, size uyum sağlayacak bir partner bulmakta zorlanabilirler.

Koç, erkeksi bir burçtur ve başkalarını izlemeyi değil, önde olmayı sever. İlişkilerinde de, ateş elementinden gelen motive edici, kontrol edici özelliklere sahiptir. İşbirliklerinde de kendinizi güçlü bir şekilde ortaya koymak isterler. Bu özellikle Koç kadınları için kimi zaman bir problem haline gelebilir. Zira bu burcun kadınları, erkeklerle ilişkilerinde daha rekabetçi ve kendi güçlerini sürekli onlarla ölçen bir tavır sergileme eğiliminde olabilirler.

Koçlar, ilişkilerinde doğrudurlar. Haritalarında Koç burcu güçlü olan kadınlar, kendi partnerlerini yenmek ve öne geçmeyi isterler ancak, başarılı olsalar bile bu durum sonunda problemler yaratabilir. Genel olarak, bu başarı arzusunun arkasında kendine güvensizlik teması yatabilir.

Koçlar, aşkta son derece oyuncu ve maceracılardır. Hevesli doğaları ve atılgan tavırlarıyla aceleci davranabilir ve düşünmeden ilk adımı atabilirler. Onlar için eylem düşünceden önce gelir. Bununla birlikte, haritalarında güçlü Koç burcu kişileri, özellikle Venüs de bu burçtaysa, aşkı bir saman alevi gibi tüketebilirler. Koçlar deneyimcidirler ve aşkta fetheden bir yapıları vardır.

Koç Kadınının Yaklaşımı:

Koç kadını, Jean d’Arc gibi, savaşa açık ve cesur bir tavır sergiler. Hareketsiz, atıl ya da amaçsız kişilerden hoşlanmaz. Bir eş ya da anne olarak bile, kendine ait bir savaşı olmalıdır. Hemcinslerine göre çok daha açık ve dolambaçsızdır. Bu özellikleri ile o, özellikle evle bağlı kalmak istemeyecek ve kendisini kariyere ya da ev dışındaki bir amaca, örneğin bu sosyal bir faaliyet de olabilir, verebilecektir.

Koç kadını, meydan okumaktan hoşlanır ve aynı zamanda başkalarını harekete geçirmeyi ister. İlişkilerinde bu durum, daha baskın bir partner olma eğilimi getirir. İplerin kendi elinde olmasını tercih etmektedir. En azından kendi kararlarını başkalarına bırakmayacaktır. Geyşa tipli bir kadın hiç değildir. Onu baskı altında tutacağınızı sanırsanız, yanılırsınız.

Koç, fazlasıyla erkil bir burç olduğu için bu burcun kadınları, kendi dişiliklerini ya da annelik duygularını göstermekte zorlanabilirler. Özellikle Venüs’leri Kova, Koç ya da İkizler’de olan kadınlar için bu durum çok daha belirgin olacaktır. Bununla birlikte, Koç anneler, kendilerini adayan ama sabırsızlık gösteren tipler olabilirler.

Koç kadınları, rekabetçi bir doğaya sahip olduklarından sürekli onlara meydan okuyabilecek bir partnere ihtiyaç duyabilirler. Bu yüzden tek düze, hareketten yoksun ilişkilerde kendilerini boğulmuş hissedebilirler. Eğer Venüs de Koç burcundaysa, aşkı bir savaş alanı olarak görme eğilimlileri vardır. Aşk onlar için tutkuyla yanan bir ateştir ve son derece fiziksel de olabilir. Ancak Koç kadını, eğer ilişki çıkmaza giriyor ve dinamizmini kaybediyorsa, ateş hızla sönecektir. Aşk, çok çabuk parlayan ve ardından sönen bir alev gibi olabilir.

Koç kadınları, ilişkilerden çok şey öğrenmek durumundadırlar. Denge içinde kalabilmek ve başkalarının bakış açısını görebilmek onlara aşk hayatında ve tüm ilişkilerinde daha tatminkar beraberlikler getirebilir.

Koç Erkeğinin Yaklaşımı:

Koç erkeği, adeta bir savaşçı ya da şövalye gibidir, kendinden emindir, en azından emin gözükmek istemektedir. Eğer karşılarındaki kadın korunma ihtiyacı içerisinde ve sürekli olarak partneri tarafından yönlendirilmek ihtiyacında ise, Koç erkeği mükemmel bir eş olabilir. Bununla birlikte aşırı örneklerde maço eğilimler de ortaya koyabilir ve baskıcı da olabilir.

Koç erkeği, sabırsız, hemen harekete geçmek isteyen, eğlenceli ve canlı bir karakterdir. Eğer öfke ve huzursuzlukla harekete geçiyorsa, ilişkilerinde kırıcı olabilir ve sosyal olmakta zorlanabilir. Koç erkekleri, sözlerinin geçmesini isteyen ve eğer haritalarında fazla ateş ögesi de varsa, oldukça egosantrik partnerler olabilirler. Onların ayaklarını yere bastıracak sağlam ve sabırlı partnerlere ihtiyaçları olduğu gerçeğini görmezden geldikleri sürece, pek çok ilişki tüketebilirler. Erken yaşta evlenmek onların büyük bir risk getirir. Çocuksu enerjilerinin olgunlaşması zaman alacaktır.

Koç erkeği, tutkulu bir aşktır. Sempatisini hemen göstermek ister ve kendini sınırlamaktan hoşlanmaz. Ancak haritasında Venüs Balık ya da Boğa burcunda yer alıyorsa daha dengeli, duyarlı ve verici bir tutumda olacaktır.

Leave a comment

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir